ZELENE STENE
Višji nebotičniki, svetlejši neonski napisi, širše avtoceste, še hitrejši avtomobili in podatkovne povezave – še več stresa. Naša življenja v mestih so vedno in nenehno tempirana, časovno omejena in skoraj neprestana. Poleg tega nas obdajajo betonska sivina in asfaltna enoličnost.
ZELENE OAZE ZA OČI IN DUŠO
Ko smo daleč od narave, hrepenimo po njej! Sodobnemu, urbanemu delavcu primanjkuje počitka, sprostitve in miru. Izleti v Alpe, pustolovske počitnice v gozdu ali kratki enodnevni izleti ob rekah ali jezerih: mestni prebivalci izkoristijo skoraj vsako priložnost, da se sprostijo na podeželju. To je razumljiva človeška reakcija, vendar se učinki sprostitve in okrevanja v vsakdanjem življenju hitro razblinijo.
Biofilno oblikovanje je bilo razvito, da bi v vsakdanje življenje prineslo dolgoročno okrevanje in več miru.
"Biofilija" opisuje našo – prirojeno – naklonjenost do živega. Velikokrat je bilo dokazano, da nam narava dobro dene: Ko pogledamo v zelenje zunaj, si hitreje opomoremo, in na primer, "gozdna kopel" dokazano znižuje našo raven stresa.
V današnjem svetu pa smo pogosto izgubili stik z naravo. Živimo in delamo v pisarniških stolpih sredi asfaltnih puščav.
Biofilno oblikovanje želi to spremeniti, prinašati naravo v naše notranje prostore in mesta. Gre za koncept, s katerim lahko ustvarimo naravno in naravno okolje okoli nas. Koncept ni nov: pomislite le na Viseče vrtove Babilona, eno od sedmih čudes starega sveta.
Izraz je razvil Stephen R. Kellert in sodelavci, na podlagi opisa "biofilije" socialnega psihologa Ericha Fromma.
Kako torej prinesemo naravo v naše pisarne in mesta? Ena stvar vnaprej: postaviti dve lončnici na mizo ni dovolj. Svetovalno podjetje Terrapin Bright Green je opredelilo "14 vzorcev biofilnega oblikovanja", ki nadalje opredeljujejo ta koncept.
Pravijo:
Temperaturne in zračne spremembe: Tako kot se temperatura in zrak spreminjata skozi dan v naravi, se lahko spreminjata tudi v stavbi.
Vizualna povezava z naravo: pogled skozi okno na naravo ali vrt, cvetlična korita, zelene stene
Nevizualna povezava z naravo: zvoki in vonji narave, materiali iz narave za občutek
Materiali iz narave: les, usnje, fosili, bambus, kamen
Kompleksnost in red: Narava sledi redu. Na primer, snežinke imajo kompleksen, vendar reden dizajn. Ta red naj bi se uporabljal v ozadjih, na preprogah ali v razporeditvi okraskov.
Dinamična in difuzna svetloba: Prilagojena ljudem in naravnemu toku dneva
Naravni cikel: Narava se nenehno spreminja. To lahko poustvarimo s svetlobo, opazujemo živali v gnezdilnicah ali panjih ter pustimo, da materiali, kot je usnje, naravno starajo.
Biomorfne oblike in vzorci: Oblikovanje stavbe in opreme povzema strukture in vzorce, ki jih poznamo iz narave.
Dinamična in difuzna svetloba: Prilagojena ljudem in naravnemu toku dneva
Nepravilni senzorični dražljaji: Na primer, igranje s svetlobo, tako kot oblak lahko začasno zakrije sonce
Bližina vode: vodnjaki, akvariji, slapovi
Skrivnost: Tako kot je v naravi veliko za odkriti, biofilno oblikovanje to poustvarja s pomočjo vijugastih poti, ukrivljenih robov in presenečenj, kot so majhne razgledne luknje.
Umik: Pogled na eni strani, umik na drugi – ljudje si želijo možnost umika. Sedežne niše, stoli z visokimi naslonjali ali zasloni izpolnjujejo to potrebo.
Tveganje/nevarnost: Mi ljudje ljubimo vznemirjenje. Prozorne ograje, pot na visoki nadmorski višini ali velike slike kač in pajkov nas izzivajo.